sobota, 25 grudnia 2010

Szlaki turystyczne w Wiśle

Szlaki turystyczne w Wiśle

Autorem artykułu jest Grzegorz Siba



W niniejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek dotyczących turystyki w Wiśle oraz miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić.
Szlaki turystyczne w Wiśle

Wisła jest jedną z najpopularniejszych miejscowości klimatycznych w Polsce, położona u źródeł Wisły, pod Baranią Górą. Bardzo rozległa miejscowość o długości ok. 18-20 kilometrów. Zanjdują się tam znakomite szlaki turystyczne do uprawiania turystyki latem i zimą, duża ilość wyciągów i tras narciarskich oraz spore zaplecze noclegowo-gastronomiczne funkcjonujące tu przez cały rok. Nie ma więc obaw o wolne noclegi. Również cenowo i standardowo jest tutaj bardzo duży wybór.

Wisła stanowi dobrą baze do zorganizowania kilkudniowego wyjazdu w Beskidy.
W czasie przygotowań do wycieczek górskich warto zobaczyć:

- zaporę i jezioro w Wiśle - Czarne
- skocznie narciarską Malinka (obecnie obiekt jest w przebudowie)
- zabytkowy wiadukt (perła budownictwa) w Wisle Łabajów
- oryginalny kościółek na Stecówce
- Muzeum Beskidzkie
- "Tydzień Kultury Beskidzkiej" - festiwal organizowany latem

Z najciekawszych tras turystycznych oraz miejsc do których warto się wybrać należy wymienić: Schronisko na Stożku, graniówkę od Stożka w kierunku Czantorii, koniecznie schronisko na Przysłopie pod Baranią Górą (włącznie z wejściem na szczyt) a także okolice Stecówki i jeziora w Wiśle Czarne.
---

Zapraszamy do Wisły


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co warto zobaczyć jadąc w Beskidy

Co warto zobaczyć jadąc w Beskidy

Autorem artykułu jest Grzegorz Siba



[big]Co w Beskidach warto zobaczyć
Intrygujące, interesujące, ciekawe (informator podręczny)[/big]
Bielsko-Biała
- Zamek Sułkowskich (XV wiek)
- Muzeum

Szyndzielnia
- Kolej gondolowa
- Alpinarium przy schronisku

Błatnia
- Rezerwat bukowy (120 lat) w rejonie Trzech Kopców
- Jaskinia Klimczoka
- Jezioro zaporowe Wapienica

Klimczok
- Kościółek na Górce przy szlaku niebieskim do Szczyrku

Szczyrk
- COS na Skrzycznem z wyciągiem krzesełkowym
- Kośćiół z XVIII wieku
- Trasy narciarskie GAT na Małym Skrzycznem

Skrzyczne
- Trasa (najtrudniejsza w Polsce) FIS-u zjazdowa
- Formy skalne na Malinowskiej Skale
- Jaskinia Ondraszka na Malinowie

Barania Góra
- Rezerwat przyrody Barania Góra
- "Kaskady Rodła" na Białej Wisełce
- Zapora w Wiśle Czarne

Wisła
- Skocznia narciarska
- Wiadukt w dolinie Łabajów
- Kościółek na Stecówce
- Tydzień Kultury Beskidzkiej

Stożek
- Skały na Kobylej (długość 62 metry, wysokość 15 metrów)
- Skocznia Łabajów
- Rezerwat "Bystry"

Dowiedz się więcej odwiedzając Beskidy

Ustroń
Równica
- "Kamień Ewangelików" przy którym odprawiano nabożeństwa w czasie prześladowań religijnych (obok schroniska)

Czantoria
- nowoczesny wyciąg krzesełkowy na polanę Stokłosica i wieża widokowa na szczycie Czantorii

Zwardoń
- Rezerwat "Butorza" na Rachowcu
- Wyciągi narciarskie

Wielka Racza
- Rezerwat "Śrubita"
- Szałasy na Hali Przysłop

Rycerzowa
- Panorama Małej Fatry (Słowacja)
- Jaskinie w Muńcule

Krawców Wierch
- Rezerwat "Oszus"

Węgierska Górka
- Fort "Wędrowiec" z 1939 roku (można wejść do bunkra)

Hala Boracza
- Szałasy i koszary pasterskie na Hali Redykalnej

Hala Lipowska
- Rezerwat "Romanka"
- Wodospad w Sopotni

Hala Rysianka
- "Rezerwat Dzięciołów"
- Rezerwat "Rysianka"

Hala Miziowa
- Krzyż Basika przy żółtym szlaku na Pilsko
- Formacje skalne w drodze na Halę Górową

Jeleśnia
- Karczma z XVIII wieku

Zawoja
- Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego
- Kościółek z XIX wieku

Babia Góra
- "Perć Akademików" żółty szlak prowadzący na szczyt Babiej Góry
- Formy skalne, rumowiska w kopule szczytowej
- Markowe Szczawiny

Zubrzyca Górna
- Skansen budownictwa orawskiego "Moniakówka"

Magurka
- Jaskinia zwana "Wietrzną Dziurą" lub "Smoczą Jamą" na grzbiecie Magurki na wschód od schroniska

Leskowiec
- Rezerwat bukowo-jodłowy "Szeroka" (drzewa 200-letnie)
- Złomiska skalne na Łamanej Skale

Gorzeń Górny
- Muzeum Emila Zegadłowicza

Rzyki
- Zabytkowy kościół z XVIII wieku

Żar
- Zbiornik szczytowo-pompowy na szczycie góry
- Ośrodek lotniarski
- Kolej linowo-terenowa na szczyt
---

Beskidy24.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jedziemy w Beskidy

Jedziemy w Beskidy

Autorem artykułu jest Grzegorz Siba



Nic tak nie oczyszcza ciała i umysłu jak kilkudniowy pobyt za miastem. Do wyboru mamy jeziora, morze, góry. Skupmy się jednak na tym ostatnim.
Planując wyjazd zazwyczaj wiemy co będziemy robić i gdzie oraz jaki charakter będzie miał nasz urlop - czy to stacjonarny czy też aktywny. Biorąc pod uwagę porę roku możemy pokusić się o wyjazd na narty...
Pakujemy niezbędne rzeczy: odzież, sprzęt narciarski itp. Przychodzi pora na wybranie miejscowości i znalezienie noclegu. Jeśli naszym celem będą Beskidy proponuje skorzystanie z serwisu internetowego Beskidy24.pl. Oferuje on wiele ciekawych i przydatnych informacji o regionie ale to co nas interesuje w tej chwili to mapy przestrzenne miejscowości Beskidzkich.

Na stronie głównej klikamy w okno „mapy interaktywne”, - dzięki nim możemy w ciekawy i szybki sposób podejrzeć najpopularniejsze miejscowości i ich lokalizację. Klikając na jedną z miejscowości, wchodzimy w szczegółową mapę na której włączając odpowiednie funkcje ukazują się nam np. wszystkie stacje narciarskie. Widzimy dokładnie ich położenie (możemy skorzystać z przybliżenia klikając na ikonkę „+” w prawym dolnym rogu). Jeśli już wiemy, która stacja narciarska nas interesuje, przychodzi czas na znalezienie zakwaterowania.

Noclegi w Beskidach oferują najrozmaitszy standard i lokalizację. Co wybrać i gdzie, jak daleko będziemy mieli do wyciągu, czy będzie to w centrum, przy drodze, czy gdzieś w uroczym miejscu blisko lasu. Ponownie z pomocą przychodzą mapy interaktywne.
Klikamy w noclegi i pojawiają się nam obiekty oferujące zakwaterowanie. Widzimy tym samym gdzie dany obiekt znajduje się oraz jak daleko będziemy mieli do stoku. Na większości map znajdują się nazwy ulic, dzięki czemu sam dojazd w wybrane miejsce nie powinien sprawić żadnego problemu.

W razie potrzeby zawsze możemy posłużyć się wyszukiwarka noclegów w dziale noclegi. Wybieramy odpowiednią miejscowość oraz standard, który nas interesuje. Po zatwierdzeniu otrzymujemy listę obiektów odpowiadających naszym kryteriom.

W razie gdybyśmy mieli chęć wybrać się w góry (a jest zima), polecamy zapoznanie się z poradnikiem zimowym. Znajdziecie tam szereg wskazówek dotyczących ekwipunku i bezpieczeństwa w górach.

Beskidy24.pl
---

Zapraszam do lektury


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Popularne Ośrodki Narciarskie w Polsce – cz.2

Popularne Ośrodki Narciarskie w Polsce – cz.2

Autorem artykułu jest Marcin Kuchmacz



Druga część artykułu opisującego znane ośrodki narciarskie w Polsce, krótka charakterystyka infrastruktury dla miłośników białego szaleństwa.
1.Szczawnica – Palenica (Pieniny, woj. małopolskie) – ośrodek położony jest pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim, oferuje kilka godnych uznania, oświetlonych i dosnieżanych tras narciarskich: najdłuższa ma 1,8 km długości a inna 1 km spełnia wymagania FIS. Nartostrady obsługują: nowoczesna kolej krzesełkowa oraz 4 wyciągi orczykowe. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark na Szafranówce wyposażony w halfpipe o długości 100 m.

2.Szczyrk (Beskidy Zachodnie, woj. śląskie) – położony w dolinie pomiędzy Skrzycznem (1257 m.n.p.m.) a masywem Klimczoka, oferuje łącznie 35 km tras zjazdowych zorganizowanych w trzech miejscach: na Skrzycznem, na Małym Skrzycznem, na Hali Pośredniej. Skrzyczne stanowi początek dla 5 stoków o zróżnicowanym stopniu trudności (1 posiada homologację FIS, 2 o długości ponad 5 km), które obsługuje dwuetapowy wyciąg krzesełkowy. Na Małym Skrzycznem i na Hali Pośredniej znajdują się trasy dla amatorów oraz dla bardziej zaawansowanych (2 mają homologację FIS). Z pośród wszystkich nartostrad w Szczyrku 9 jest dodatkowo dośnieżanych a 2 oświetlone. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark na Hali pośredniej.


3.Szklarska Poręba (Karkonosze, woj. dolnośląskie) – położona jest niedaleko Jeleniej Góry, oferuje 7 tras zjazdowych o zróżnicowanej skali trudności (najdłuższa trasa 4,4 km): 4 nartostrady są naśnieżane, 1 oświetlona, 1 spełnia wymogi FIS. Narciarzy na stokach obsługują: 6 wyciągów orczykowych, 1 krzesełkowy dwuodcinkowy. Ponadto w okolicy znajduje się wiele innych, mniejszych, doskonale przygotowanych tras zjazdowych.

4.Ustroń – Czantoria (Beskidy Zachodnie, woj. śląskie) – położona w dolinie Wisły, najbardziej znany w regionie Ośrodek Narciarski Czantoria oferuje 2 trasy zjazdowe, z których 1 (1,9 km) ma homologację FIS i przeznaczona jest dla bardzo doświadczonych narciarzy oraz jest dośnieżana a w dolnej jej części znajduje się oświetlenie. Druga (2,6 km) jest łatwiejsza, niestety nie jest naśnieżana ani oświetlona. Stoki obsługiwane są przez wyciąg krzesełkowy na Czantorię oraz 3 wyciągi orczykowe.

5.Wierchomla (Beskidy, woj. małopolskie)– położona na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, 12 km na wschód od Piwnicznej. Ośrodek narciarski Wierchomla jest stosunkowo młody, zajmuje obszar ponad 200 ha, łączna długość tras to ok. 8 km. Wszystkie stoki mają zainstalowane armatki śnieżne a 5 z nich jest oświetlonych, obsługiwane są przez 9 wyciągów: 8 orczykowych, 2 czteroosobowe krzesełkowe – na wszystkich obowiązuje jeden karnet. Dla snowboardzistów nie przygotowano żadnych dodatkowych atrakcji ale szerokie trasy doskonale nadają się do jazdy na desce.

6.Wisła (Beskidy Zachodnie, woj. śląskie) – miejscowość położona na Śląsku Cieszyńskim. Ośrodek narciarski Rowienki położony w północno-zachodniej części miasteczka oferuje 3 trasy (dwie 450 m i jedna 400 m) o różnym stopniu trudności, wszystkie są dośnieżane, oświetlone, obsługiwane przez 2 wyciągi orczykowe i 1 „talerzyk”. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark wyposażony: skocznię, 10 raili i boksów. Ośrodek narciarski Stożek to 3 stoki o różnym stopniu trudności, każdy z nich jest oświetlony oraz w razie potrzeby dośnieżany – jedna z tras jest przystosowana do rozgrywania zawodów w slalomie gigancie. Ponadto istniej tam przedszkole narciarskie – wydzielone, bezpieczne miejsce dla najmłodszych adeptów białego szaleństwa. Nartostrady obsługiwane są przez kolejkę krzesełkową, dwuosobową oraz 2 wyciągi orczykowe, na których obowiązuje jeden system karnetów. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark wyposażony: 3 boksy, trapez, 3 raile. Ponadto w Wiśle można jeszcze skorzystać ze stacji narciarskiej na Soszowie oraz wielu innych prywatnych stoków i wyciągów.

7.Zakopane (Tatry, woj. małopolskie) – miasto położone u stóp Tatr zwane „Zimową stolicą Polski”. Stacja narciarska Kasprowy Wierch oferuje dwie główne trasy narciarskie prowadzące ze szczytu: pierwsza do Hali Gąsiennicowej (spełnia wymogi FIS, obsługiwana jest przez czteroosobowy wyciąg krzesełkowy), druga prowadzi do Kotła Goryczkowego (obsługiwana przez wyciąg krzesełkowy). Każda z w/w tras posiada odcinki dla zaawansowanych – w górnej części oraz łatwiejsze – w niższych partiach. Stacja narciarska na Nosalu oferuje 6 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, wszystkie są dośnieżane oraz oświetlone (najdłuższa ma 650 m długości i jest przeznaczona dla bardziej doświadczonych, obsługiwana jest przez wyciąg krzesełkowy). Dla mniej doświadczonych przygotowano wersje skróconą o długości 450 m. Początkujący mogą skorzystać z pozostałych 4 stoków obsługiwanych przez wyciągi orczykowe. Obowiązuje jeden system karnetów w postaci karty magnetycznej. Na miejscu wypożyczalnia sprzętu oraz wykwalifikowani instruktorzy. Gubałówka na południowym zboczu oferuje 2 trasy narciarskie: pierwsza dla początkujących, obsługiwana przez 300 m wyciąg orczykowy, druga o długości 1,6 km – przeznaczona dla średniozaawansowanych (obie są oświetlone i w razie konieczności dośnieżane). Ponadto na pobliskiej Dolinie Szymoszkowej działają 2 stoki obsługiwane przez 2 wyciągi orczykowe i 1 talerzykowy. Dla snowboardzistów przygotowano na Polanie Gubałówka 100 m halfpipe z 2 m ścianami.

8.Zieleniec (Sudety, woj. dolnośląskie) – jest dzielnicą Dusznik-Zdroju i najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej oferującym aż 22 trasy o różnym stopniu trudności i łącznej długości ponad 9 km obsługiwanych przez: 1 wyciąg krzesełkowy i 21 orczykowych. Dodatkowo 5 stoków jest dośnieżanych a 9 oświetlonych. Dla snowboardzistów przygotowano „Kamikaze Snowpark” wyposażony: 2 skocznie, funboks, rainbow, raile 6 m i 9 m oraz inne elementy.


---

Marcin Kuchmacz
Aktywny Wypoczynek - wyszukiwarka


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Popularne Ośrodki Narciarskie w Polsce – cz. 1

Popularne Ośrodki Narciarskie w Polsce – cz. 1

Autorem artykułu jest Marcin Kuchmacz



Popularne Ośrodki Narciarskie w Polsce to artykuł charakteryzujący powszechnie znane wśród miłośników białego szaleństwa kurorty dla narciarzy i snowboardzistów a w szczególności opisujący ilość dostępnych nartostrad, wyciągów oraz snowparków.
1.Białka Tatrzańska (Tatry, woj. małopolskie) – położona niedaleko Zakopanego, jest bardzo znanym i chętnie odwiedzanym przez narciarzy i snowboardzistów kompleksem narciarskim, w którego skład wchodzą trzy ośrodki: największy Kotelnica Białczańska oraz mniejsze Kaniówka i Bania. Wszystkie trasy są oświetlone i wyposażone w armatki śnieżne a także liczne wyciągi. Stoki są przystosowane zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. Całkowita długość tras zjazdowych to 12 km, na których obowiązuje jeden wspólny system karnetów. Ponadto dla snowboardzistów przygotowano dwa sztucznie naśnieżane raile.

2.Bukowina Tatrzańska (Tatry, woj. małopolskie) – położona na wschód od Zakopanego w odległości 15 km, leży na wysokości 1000 m.n.p.m. co sprzyja zaleganiu pokrywy śnieżnej nawet do końca kwietnia. Na licznych oświetlonych stokach funkcjonują 22 wyciągi narciarskie. Ponadto 10 tras ma zainstalowane armatki śnieżne wspomagające naturę gwarantując tym poprawę warunków dla miłośników sportów zimowych. Większość nartostrad to łagodne zbocza, na których adepci narciarstwa mogą stawiać pierwsze kroki – trasy są krótkie, najdłuższa z nich ma 650 m.

3.Jugów, Potczek, Rzeczka (Sudety, woj. dolnośląskie) – miejscowości położone w Górach Sowich stanowiące niewielki ośrodki narciarskie na zboczu masywu Wielkiej Sowy. Łącznie w ośrodkach czeka 13 wyciągów i prawie 7 km tras zjazdowych (trasy poniżej 1 km każda) o zróżnicowanym stopniu trudności. W Jugowie znajdują się 2 oświetlone stoki (600 m i 300 m) a dodatkowo dłuższy z nich jest dośnieżany oraz skocznia dla snowboardzistów. W potoczku natomiast znajdują się najdłuższe trasy (900 m i 800 m) w całych Górach Sowich, na których zamontowane są armatki śnieżne i oświetlenie. W Rzeczce natomiast można szusować na ośmiu oświetlonych stokach o łącznej długości ok. 4 km.

4.Kamienica (Sudety, woj. dolnośląskie) – położona u podnóża Góry Oliwnej (Masyw Śnieżnika), stacja narciarska otwarta w 2002 r. o łatwych trasach przeznaczonych do uprawiania narciarstwa rekreacyjnego a w szczególności dla rodzin z dziećmi. Łączna długość nartostrad wynosi 1,5 km – 6 tras naśnieżanych w przypadku zajścia takiej konieczności, 3 trasy są oświetlone co daje możliwość szusowania tuż po zmroku. Wszystkie są obsługiwane przez wyciągi orczykowe, na których obowiązuje jeden karnet. Dla bardziej wymagających w pobliskiej miejscowości Nowa Morawa znajduje się jeszcze jedna nartostrada.

5.Karpacz (Karkonosze, woj. dolnośląskie) – położony w dolinie Łomnicy u podnóża Śnieżki. W okolicy znajdują się liczne stoki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, alpejski tor bobslejowy „Alpine-Coaster”, tor saneczkowy, trasy biegowe, skocznia narciarska „Orlinek”. Najbardziej znany kompleks narciarski „Śnieżka” oferuje łącznie 5,5 km tras o różnym stopniu trudności, niestety żaden ze stoków nie jest oświetlony. Stoki obsługują: 2 wyciągi krzesełkowe i 6 orczykowych. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark oraz jedyna na Śląsku rynnę typu halfpipe posiadającą homologację FIS (100 m długości, 18 m szerokości).

6.Korbielów – Pilsko (Beskid Żywiecki, woj. śląskie) – najwyżej położona baza narciarska w Beskidzie Żywieckim (zaraz po Kasprowym Wierchu). Ośrodek dysponuje 14 trasami zjazdowymi: 7 dla osób początkujących, 6 dla zaawansowanych i 1 dla najbardziej doświadczonych narciarzy oraz przedszkole, w którym odbywają się zajęcia z instruktorem. Zjazd trasą Pilsko-Hala Szczawiny posiada homologację FIS. Ponadto na Pilsku zaczyna się jedna z najdłuższych tras w Polsce – 4,5 km Pilsko-Hala Miziowa-Hala Szczawiny-Korbielów Kamienna oraz inne o długości od 1-4 km. W ośrodku są 2 trasy są oświetlane a 6 sztucznie naśnieżanych a do dyspozycji mamy 11 wyciągów, na których korzystamy z jednego karnetu. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark z torem do boardercrossu , który jest oświetlony i naśnieżany oraz wyposażony w: 2 skocznie, 6 poręczy, 2 boksy, corner, wallride.

7.Krynica Zdrój (Beskid Sądecki, woj. małopolskie) - Ośrodek Azoty-Słotwiny położony na zboczu góry Bukowiny w północnej części miasta, dysponuje 10 trasami zjazdowymi dla początkujących i średniozaawansowanych, które obsługują 4 wyciągi: 1 krzesełkowy i 3 orczykowe. Dodatkowo 3 stoki są oświetlone i w przypadku konieczności naśnieżane. Ponadto w okolicy znajduje się kilka mniejszych, prywatnych stoków obsługiwanych przez wyciągi orczykowe. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark wyposażony w: 2 skocznie, boks, 3 raile, 12 m quarterpipe. Ośrodek Jaworzyna położony na zboczu góry Jaworzyny Krynickiej, posiadający aż 5 tras z homologacją FIS – najważniejszą z nich jest nartostrada (Nr 1) o długości 2,6 km, którą obsługuje najnowocześniejsza w Polsce kolejka gondolowa. Ponadto inne liczne stoki o zróżnicowanym stopniu trudności na których w przypadku konieczności pracują armatki śnieżne. Oświetlenie zainstalowane jest tylko wzdłuż 3 tras. Całkowita długość przygotowanych nartostrad wynosi ok. 8 km. W cały ośrodku obowiązuje jeden system karnetowy. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark wyposażony: aframe, 2 boksy, 2 raile, 2 stoliki piknikowe.

8.Sienna (Sudety, woj. dolnośląskie) – Ośrodek „Czarna Góra” położony w masywie Śnieżnika oferuje łącznie 9 km nartostrad na 13 trasach, z których: 2 posiadają homologację FIS, 9 jest sztucznie dośnieżanych a tylko 1 jest oświetlony – obsługiwane są przez 1 wyciąg krzesełkowy i 9 orczykowych (obowiązuje jeden karnet). Stoki dla bardziej zaawansowanych zaczynają się Czarnej Górze i Żmijowcu a dla amatorów u podnóża masywu. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark wyposażony: różne boksy, wallride, trapez oraz inne atrakcje.

Marcin Kuchmacz

---

Marcin Kuchmacz
Aktywny Wypoczynek - wyszukiwarka


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

a

a